انواع لمینت دندان

انواع لمینت دندان : روکش های لمینت دندان به رنگ دندان های طبیعی انسان بسیار شبیه اند. برای سه کاربرد مهم، زیبایی، درخشش و اصلاح طرح لبخند گزینه خوبی به شمار می رود. در کلینیک های زیبایی با دقت بالایی، دندانپزشک آن ها را بر روی دندان ها نصب می کند. این لامینت ها از شفافیت بالایی برخوردار بوده و ضخامت بسیار کمی دارند. لایه های نازک لمینت استحکام بالایی دارند و علاوه بر درخشندگی، در مرتب کردن دندان ها نقش مهمی دارند.


انواع لمینت دندان

برای رفع مشکلات ظاهری اعم از ترک خوردگی ها، تغییر رنگ، فواصل زیاد بین دندان کاربرد دارد. با نوع روش درمان لمینت ممکن است کل فرایند طی چند جلسه انجام شود. برای اصلاح دندان های به هم ریخته درمان ارتودنسی نیز گزینه مناسبی محسوب می شود.   

انوع ونیر لمینت دندان

ونیر های لمینت دندان در دو نوع کامپوزیتی و سرامیکی موجود هستند که هر دو به رنگ دندان ها بسیار شبیه هستند. کامپوزیت ونیر نسبت به لمینت سرامیکی دارای دو مزیت مهم است. اولی اینکه تراش مینای دندان در کامپوزیت ها انجام نمی شود و دومین مزیت این است کل فرایند درمان نهایت در دو جلسه خاتمه پیدا می کند.

 برای آشنایی با انواع کلینیک های درمانی می توانید به سایت سپیدنت مراجعه کرده و از خدمات تخصصی آن بهره مند شوید. به لمینت های سرامیکی ونیر پرسلن نیز می گویند که هزینه انجام آن بیشتر از لمینت های کامپوزیتی است.

در لمینت سرامیکی سپیدنت گاهی ممکن است مینای دندان ها تراش داده شود تا شکل و فرم دهی به بهترین انجام گیرد. شفافیت و درخشندگی ونیر پرسلن از لمینت های کامپوزیتی بیشتر است. ماندگاری این نوع لمینت نیز از کامپوزیت ونیر بیشتر می باشد و به عنوان مزیت های مهم این درمان محسوب شده است.  

نکات مهم در خصوص لمینت دندان  

1.   یکی از موارد مهم در لمینت کردن دندان، رنگ انتخاب شده برای آن ها است. در این خصوص باید با دکتر دندانپزشک به خوبی مشورت کنید. همچنین انتهاب رنگ به صورت فوری انجام نمی شود و ممکن است یک الی دو هفته زمان ببرد.

2.   افرادی که رنگین پوست هستند، استفاده از رنگ سفید برای لمینت در جذابیت هرچه بیشتر صورت آن ها نقش مهمی را ایفا می کند.

3.   جنسیت بیمار نیز از عوامل دیگری است که در انتخاب رنگ لمینت موثر است. در برخی ممکن است بر اثر ژنتیک دندان های آن ها ریز باشند، در این صورت بهتر است از رنگ های مات برای لمینت استفاده کنید تا جلوه آن ها دو برابر شود.

4.   تجربه دکتر و مهارت در انجام هرچه بهتر فرایند درمان نقش مهمی دارد.

5.   نوع کلینیکی که برای انجام درمان لمینت استفاده می کنید، در کیفیت آن موثر است.

6.   عمر لمینت ها به خود فرد بستگی زیادی دارد. حداکثر عمری که برای آن ها تعیین شده است، بین هفت تا ده سال با رعایت دستورالعمل ها است. اگر از نکاتی کهدندانپزشک در رابطه با بهداشت دهان و دندان توصیه می کند استفاده کنید و از رفتار های پرخطر پرهیز کنید، ماندگاری لمینت های سرامیکی بیشتر می شود.

7.    عدم استفاده از دخانیات در ماندگاری بهتر لمینت ها موثر خواهد بود، همچنین پرهیز از جویدن های نادرست و عدم استفاده از خوراکی های رنگی در طول عمر آن ها تاثیرگذار است.

چسباندن و چیدمان لمینت ها

همانطور که در بالا بیان شد، انتخاب رنگ لمینت ها باید حتما با مشورت دکتر دندانپزشک انجام شود. برای برخی از افراد به دلیل وضعیت دندان هایشان ممکن است عملیات ترمیم و تراش مینا انجام شود تا فرم بندی آن ها برای کاشت لمینت به بهترین شکل خود انجام گیرد. دندان ها برای آماده شدن روکش های لمینت با استفاده از ابزارهایی مخصوص تمیز می شوند و مواد ضدعفونی روی آن ها قرار می گیرد.

 برای چسباندن لایه های نازک لمینت از چسبی با نام سمان رزین استفاده می کنند. با انجام این فرایند نصب لمینت آغاز می شود. اگر از ونیر پرسلن برای روکش دندان ها استفاده می شود، باید قبل از اجرا از دندان های بیمار قالبگیری شده و برای ساخت نهایی به لابراتور فرستاده شود. تا آماده شدن قالب نهایی از لمینت های موقت بر روی دندان استفاده می کنند. اگر هم از ونیر کامپوزیت استفاده می شود، نهایت در یک جلسه روکش های کامپوزیت بر روی دندان ها قرار گرفته و زیاد زمان بر نیست. دقت بالای پزشک در نصب هرچه بهتر روکش ها موثر بودهو استفاده از مواد با کیفیت ونیر در درخشش لمینت دندان نقش مهمی دارند.   

مهر 2, 1400 0:25 ق.ظ