انواع بلیچینگ

انواع بلیچینگ : یکی از انواع بلیچینگ ها، office بوده که تکنیک آن بسیار ساده قابل اجراست و انجام آن زمان زیادی نیاز ندارد، به طوریکه تنها در یک جلسه درمانی در مطب یا کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. پراکسید هیدروژن ساختار اصلی ماده بلیچینگ را تشکیل می دهد. قبل از اجرای بلیچینگ از ماده ای جهت حفاظت از لثه و دندان ها استفاده می شود. بعد از این فرایند، ماده سفید کننده با تکنیک خاصی روی دندان قرار می گیرند.

بعد از این که از قرارگیری مواد سفید کننده روی دندان یک ساعت گذشت، میزان درخشندگی دندان ها به خوبی معلوم خواهد شد. در هنگام اجرا از کیت های مختلفی استفاده می شود که بر اساس نوع برند رنج قیمت متفاوتی دارند. مکانیزم کاری برخی از این کیت ها پیشرفته است، به طوری که بر اساس تابش لایت کیور کار می کنند و برخی دیگر بدون تابش نور، خاصیت سفیدکنندگی را روی دندان ها ایجاد می کنند.

کیت های سفید کننده


از مهم ترین نکات در انتخاب کیت های سفیدکننده این است که باید در نظر داشته باشید هیچ کدام نسبت به یکدیگر مزیت ندارند، زیرا برخی تصور می کنند، کیت هایی که با تابش نور، دندان را سفید می کنند، کیفیت بالاتری نسبت به کیت های ساده خواهند داشت، این فرضیه کاملا اشتباه بوده و تاثیرگذاری هر دو به یک اندازه خواهد بود. تابش نور در این ترکیب فقط باعث می شود تا سرعت سفیدکنندگی بالاتر رفته و همان میزان کیفیت را ایجاد می کنند. باید اشاره کرد که انتخاب نوع کیت تا حد زیادی به نوع طرح درمانی که متخصص از آن استفاده می کند، بستگی دارد. برای از بین بردن لکه هایی که روی سطوح بیرونی دندان قرار دارند، انجام بلیچینگ دندان بسیار موثر خواهد بود.

بلیچینگ اینترنال


یکی از مواد سفید کننده که در درمان بلیچینگ دندان استفاده از آن بسیار رایج شده است، اینترنال است. معمولا این نوع بلیچینگ برای دندان هایی که فاقد عصب در ریشه هستند، به کار می رود. البته برای دندان های عصب کشی شده ای که تاج آن ها تغییر رنگ داده است و یا در اثر پلاک های دندانی دارای تغییر رنگ های موضعی هستند، استفاده از بلیچینگ های داخل کانال توصیه می شود که قیمت مناسبی دارند. دلیل نامگذاری این نوع بلیچینگ آن است که متخصص هنگام اجرای درمان قسمتی از مواد سفید کننده را داخل کانال دندان قرار می دهد. در چندین جلسه این کار تکرار خواهد شد تا لکه ها دندان به خوبی برطرف شوند. در نهایت تمامی حفره ها با مواد آمالگام پرخواهد شد.

بلیچینگ در منزل 


این فرایند بدین گونه است که ابتدا از دندان های بیماران قالبی گرفته خواهد شد و ماده سفید کننده با درجه رنگ مشخصی تهیه می شود. طوری آماده خواهد شد که بیمار به راحتی در منزل برای سفید کردن دندان های خود از این مواد استفاده می کند. نوع روش اجرایی توسط پزشک به بیماران توضیح داده خواهد شد. بعد از اتمام فرایند پولیش این تری ها باید از دهان خارج شده و عمل شستشوی دهان به خوبی انجام شود. نباید هیچ گونه رسوبی از مواد داخلی تری روی دندان ها قرار داشته باشد.

بعد از بلیچینگ ممکن است لثه ها زخم شده یا سفید شده باشند، در این صورت باید در اسرع وقت به دندانپزشک جهت پیشگیری از عوارض های احتمالی مراجعه کنید. برای آشنایی با متخصصین بلیچینگ دندان می توانید از سایت سپیدنت مرجع تخصصی خدمات دندانپزشکی راهنمایی بگیرید. سپیدنت به شما اطلاعات جامعی در این زمینه خواهد داد. برخی عوامل در کیفیت بلیچینگ موثر هستند، برای مثال تعداد دفعاتی که روی دندان قرار می دهید و یا مدت زمانی که روی دندان ها قرار می گیرند، از این موارد به شمار می روند.