اصول نگهداری کامپوزیت دندان

اصول نگهداری کامپوزیت دندان : همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای جذابیت چهره لبخند زدن است. لبخند زیبا تاثیر بسیاری بر روی زیبایی چهره می گذارد. یکی از شرط های داشتن لبخندی زیبا دندان هایی سالم و بی نقص می باشد. دندان های زیبا وبی نقص موجب بالا رفتن اعتماد به نفس فرد می شود. همه ی افراد دارای دندان های زیبا و بی نقص نمی باشند. امروزه تکنیک های بسیاری در علم دندانپزشکی وجود دارد که به کمک آن ها می توان دندان ها را زیبا کرد و عیوب آن ها را برطرف نمود. یکی از رایج ترین این تکنیک ها کامپوزیت می باشد. کامپوزیت ونیر دندان گزینه ای است که با درمانی جزئی، تغییرات بزرگی در دندان های شما به وجود می آورد.

مراقبت بعد از کامپوزیت ونیر یکی از شروط ماندگاری آنها با شکل گیری محکم و درست روی دندان ها است. اگر به تازگی دندان خود را کامپوزیت کرده اید، باید به دنبال روش های خانگی مراقبت از آن باشید تا طول عمر آن را افزایش دهید. در ادامه ی مطلب قصد داریم در خصوص اصول نگهداری کامپوزیت ونیر دندان صحبت نماییم:

اصول نگهداری کامپوزیت دندان           

یکی از مهم ترین اصول نگهداری کامپوزیت دندان، برطرف کردن مشکلات جزئی در اسرع وقت است. به همین علت باید در صورت بروز مشکل در کامپوزیت ونیر طی چند روز اول بعد از اصلاح طرح لبخند، به پزشک خود اطلاع دهید تا بلافاصله اصلاحات جزئی مورد نیاز را انجام دهد. به عنوان مثال اگر در کامپوزیت ونیر های خود، احساس تیزی می کنید و یا در جویدن مواد احساس عجیب و غیر عادی دارید باید با پزشک خود در میان بگذارید. ضعف کامپوزیت ها و عدم رسیدگی به آن ها، نه تنها لبخند شما را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه باعث ایجاد درد و ناراحتی در بلند مدت خواهد شد.

حفظ بهداشت دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان همواره جزو الزامات بوده است اما اهمیت این مورد پس از کامپوزیت کردن ونیر دندان ها تشدید می شود. به همین علت لازم است که حتما روزانه دو بار دندان خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و یک بار از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از دهانشویه های مناسب نیز به استحکام ونیر کامپوزیت و لثه و دندان های شما کمک خواهد کرد.  

در انتخاب خمیردندان نیز باید دقت لازم را داشته باشید. به طور کلی می ‌توان ادعا کرد که بهترین خمیر دندان مناسب دندان های کامپوزیت شده ژل‌هایی هستند که از مواد ساینده تشکیل نشده‌اند. این نوع خمیر دندان‌ها مخصوص مراقبت از ونیر دندان تولید شده اند.   

رعایت رژیم غذایی مناسب دندان ها

یکی از معایب کامپوزیت ها آن است که به شدت مستعد رنگ و لکه هستند و به همین علت باید از آن ها بسیار مراقبت نمود. در رژیم غذایی خود باید خوراکی ها و نوشیدنی های رنگی همچون چای قهوه، نسکافه، شراب، نوشابه و… را حذف نمایید و یا حداقل از آن ها تا جایی که ممکن است کمتر مصرف نمایید. علاوه بر آن مصرف دخانیات یا جویدن محصولات حاوی تنباکو نیز باعث تغییر رنگ  کامپوزیت ها به زرد یا قهوه ای می شود و به همین علت باید از آن ها به هیچ عنوان استفاده نکنید. بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت لازم به ذکر است که بلیچینگ یا سفید کردن دندان روی کامپوزیت تاثیری ندارد پس بهتر است مراقب باشید تا کامپوزیت ها تغییر رنگ ندهند.

عدم استفاده از کامپوزیت ونیر به جای ابزار

از دیگر اصول نگهداری کامپوزیت دندان عدم استفاده از آن به جای ابزار است! کامپوزیت های دندان بسیار ظریف هستند و اگر به درستی از آن ها استفاده نکنید ضعیف تر خواهند شد. جویدن ناخن، مداد، یخ و دیگر مواد غذایی سخت جزو مواردی هستند که موجب آسیب رساندن به کامپوزیت می شوند، به همین علت بهتر است که اینگونه عادت های نادرست را ترک کنید.

خرداد 8, 1400 11:29 ق.ظ