اصلاح طرح لبخند

بی تردید یکی از جلوه های گویا و لطیف در انسان، لبخند زیبا و خیره کننده اوست و زیبایی لبخند نیز از هماهنگی و هارمونی اجزاء صورت و شکل دندانها سرچشمه میگیرد.

برای ایجاد این هماهنگی گاهی نیاز است که تغییراتی در فرم لثه، لثه، طول دندان، فاصله دندانها و برجستگی دندانها ایجاد شود تا در نهایت لبخندی زیبا را حاصل شود. در اصل رابطه ی عمیقی میان اجزای صورت، اندازه هر عنصر، رنگ و شکل آنها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که در صورت رعایت تناسبات، این روابط میتوانند چهره را خواستنی تر، جذاب تر و دلربا تر کند.

و اما شناختن این اجزاء و روابط مهارت یک دندانپزشک زیبایی خوب است. یک دندانپزشک خوب میتواند با شناخت این اجزاء و روابط میان آنها به اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند افراد بپردازد. اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند جزء مجموعه درمان های زیبایی محسوب میشود که در نهایت منجر به ایجاد لبخندی زیبا خواهد شد.

مجموعه درمان های زیبایی شامل بلیچینگ ، لمینیت یا لامینیت ، لمینت دندان ، ونیر یا کامپوزیت ونیر ، روکش های فول سرامیک و غیره میباشد که به کمک آنها دنداپزشک میتواند به اصلاح رنگ ، شکل ، فرم ، موقعیت و سایر موارد دندان های نا زیبا بپردازد و لبخندی زیبا و دلربا را به بیمار خود هدیه دهد.

دوره درمانی اصلاح طرح لبخند مختص به افرادی که دندان های خراب، شکسته، نامرتب و تغییر رنگ یافته نمی باشد، درحالی که افرادی که دندانهای خوب و سالمی دارند نیز ممکن است گاهی با تغییرات زیبایی کوچکی در فرم یا سفیدتر کردن دندانهایشان، تغییرات مثبت چشمیگیری در صورتشان ایجاد شود که این تغییرات مثبت هدف اصلی طراحی لبخند میباشد.

اصول اصلاح طرح لبخند

گروه سپیدنت در نظر دارد که در این بخش شما را با برخی از اصول روند درمانی اصلاح طرح لبخند آشنا کند:

  • دریک لبخند زیبا، خطی که از لبه برنده دندانهای قدامی فک بالا عبور میکند باید در حین لبخند موازی لبه پایین باشد.
  • خط لب بالا در حین لبخند می بایست از محل اتصال لبه لثه به دندانها عبور کند.
  • در یک لبخند زیبا، عمق فضاهای بین دندانی در لبه برنده دندان ها از نسبت های خاصی می بایست پیروی کند.
  • درحالت نرمال ، لبه دندان های قدامی فک بالا باید 1 تا 1/5 میلی متر جلوتر و پایین تر از لبه دندانهای فک پایین باشد.
  • مقدار دیده شده لبه برنده دندانهای قدامی فک بالا در حالت استراحت لب باید 2-3 میلیمتر باشد.

انواع طرح لبخند

– لبخند عاقلانه

در این نوع لبخند، لبه دندانهای قدامی در یک خط مستقیم قرار میگیرند. این نوع لبخند در واقع نشان دهنده هوش و بلوغ است؛ چرا که در سنین پایین دندانها در یک اندازه نیستند اما هرچه سن بالاتر میرود و لبه دندانها ساییده میشود، اندازه آنها یکسان شده و در نهایت دندانها در یک خط مستقیم قرار میگیرند که نشان دهنده بلوغ عقل و خبرگی است.

– لبخند جوانی

در این نوع لبخند دو دندان جلو به شکل واضح و مشخصی بلند تر از دو دندان کناری خود هستند. این نوع طرح لبخند علاوه بر نشان دادن جوانی و جسارت فرد، گرمی و صمیمیت فرد را نیز به دیگران القا میکند. این نوع طرح لبخند برای کسانی که لبهای برجسته ای دارند، زیباتر جلوه میکند.

– لبخند اسپرت

این نوع طرح لبخند میان دو نوع لبخند عاقلانه و جوانی قرار میگیرد بدین صورت که دو دندان جلو بلند تر از دندانهای کناری هستند. این نوع طرح لبخند نمایانگر غیر جدی و غیر رسمی بودن است.

عوامل موثر در انتخاب طرح لبخند

در هنگام مشاوره، دندانپزشک باید عواملی را در نظر داشته باشد و طرح لبخن ویژه فرم صورت او را پیشنهاد دهد. این عوامل عبارتند از:

  1. شکل صورت
  2. انتظارات شخصی
  3. سن و جنس

اردیبهشت 10, 1399 3:45 ب.ظ