از کامپوزیت دندان راضی هستید

سوالات رایج افراد درباره ی کامپوزیت دندان

از کاپوزیت دندان راضی هستید ؟ آیا می توان کامپوزیت را از روی دندان ها برداشت؟ آیا کامپوزیت ونیر درمان مناسبی برای دندان های من است؟ این دسته از سوالات در واقع جزو رایج ترین سوالاتی هستند که در ذهن افراد وجود دارد. ما در ادامه ی مطلب قصد داریم به تک تک اینگونه سوالات پاسخ دهیم:

آیا از کامپوزیت دندان راضی هستید

این سوالی است که افراد از کسانی که دندان های خود را کامپوزیت نموده اند می پرسند و اغلب  جواب های گوناگونی را دریافت می کنند. عده ای از کامپوزیت های خود راضی بوده و افراد را تشویق به استفاده از این تکنیک می کنند و در این بین کسانی نیز هستند که به شدت نارضایتی دارند و افراد دیگر را از انجام کامپوزیت ونیر دندان منع می کنند. حقیقت امر آن است که برای ایجاد رضایت عوامل گوناگونی دخیل هستند. مهم ترین مورد مهارت و تخصص دندانپزشک است. گاهی اوقات افراد به نزد دندانپزشکانی مراجعه می کنند که دستمزد بسیار کمی را از آن ها طلب می کنند اما کیفیت کارشان فوق العاده پایین است که این امر موجب نارضایتی افراد پس از کامپوزیت می شود. پس بهتر است قبل از هر چیزی در انتخاب دندانپزشک دقت نمود.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشت آن است که همواره نارضایتی از کامپوزیت ونیر مربوط به دندانپزشک نیست و گاهی مربوط به خود فرد است. با وجود اینکه دندانپزشکان اکیدا توصیه می کنند که به خوبی از کامپوزیت ها مراقبت نمایید، عده ای به این توصیه عمل نمی کنند و خودشان موجب آسیب رساندن به کامپوزیت ها می شوند. بنابراین اگر می خواهید از کامپوزیت های دندانی رضایت داشته باشید باید به خوبی از ان ها مراقبت نمایید.

کامپوزیت ونیر روی دندان به شدت مستعد لکه و رنگ هستند به همین علت باید از خوردن غذاها و خوراکی های رنگی همچون چای، نوشابه، قهوه، نسکافه و… اجتناب کرد و یا اینکه مصرف آن ها را به حداقل خود رساند. کامپوزیت ها شکننده نیز هستند و به همین دلیل باید از خوردن غذاهای سفت و سخت نیز خودداری نمود. استفاده از مسواک و نخ دندان و دهانشویه نیز جزو اقدامات ضروری است که حتما باید انجام شود.

 

آیا می توان کامپوزیت را از روی دندان ها برداشت

برخی از افراد ممکن است که پس از مدتی بخواهند کامپوزیت های خود را بردارند و به جای آن از لمینت استفاده کنند. به همین علت یکی از سوالات رایج آن ها این است که آیا امکان برداشتن کامپوزیت از روی دندان ها وجود دارد؟ در پاسخ باید بگوییم بله. برداشتن کامپوزیت دندان به همان سادگی است که بر روی دندان ها قرار داده می شود با این تفاوت که تمامی این اقدامات باید توسط دندانپزشک زیبایی با تجربه انجام شود. برای برداشتن کامپوزیت ونیر ، تکنیک های دندانپزشکی مخصوص وجود دارد. در این تکنیک ها شیارهایی بر روی کامپوزیت انجام شده و سپس با استفاده از تجهیزات مختلف جداسازی انجام می گیرد. در صورتی که برداشتن کامپوزیت دندان با مهارت و تجربه ی کافی انجام شود امکان آسیب به مینای دندان وجود ندارد و پس از برداشتن کامپوزیت، دندان ها به شکل اولیه ی خود باز خواهند گشت.

 

آیا کامپوزیت درمان مناسبی برای دندان های من است

  1. اگر دندان هایتان بیرون زده است و یا  دچار نامرتبی شدید می باشد کاندید خوبی برای کامپوزیت دندان نیستید و باید از ارتودنسی استفاده کنید، اما اگر میزان نامرتبی خفیف و جزئی است می توانید از کامپورزیت استفاده نمایید.
  2. برای استفاده از تکنیک کامپوزیت نباید دچار عارضه ی دندان قروچه باشید چرا که این عارضه به دندان هایتان آسیب جدی وارد می کند و موجب شکسته شدن آن ها می شود.
  3. اگر دندان هایتان لکه دار و بدرنگ است نیز می توانید از کامپوزیت برای درخشان کردن دندان هایتان استفاده نمایید.  

خرداد 1, 1400 8:38 ب.ظ