ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی دندان به تصحیح مال اکولوژن یا جفت شدن نامناسب دندان ها از طریق ساختارهای متفاوت شبکه ای روی دندان ها، می پردازد. از رشته های تخصصی در حوزه دندانپزشکی زیبایی محسوب می شود. اصطلاحا به درمانی جهت مرتب نمودن دندانها، صاف کردن، جفت شدن در کنار هم، اصلاح برجستگی های دندانی، هماهنگی بین دندان های مجاور بر اساس موقعیت اولیه خود، ارتودنسی گفته می شود. ارتودنتیست از روش های مختلفی برای تکمیل طرح درمان که به اصلاح طرح لبخند منجر می شود، استفاده می کند.عدم نظم کافی می تواند ناشی از موقعیت نادرست دندان ها و یا دو فک بالا و پایین نسبت به هم باشد. مسئله زمانی بحرانی تر می شود که هر دو ناهنجاری همزمان در ساختار دندان های فرد وجود داشته باشد. بیشتر تمرکز این درمان، روی اصلاح موقعیت دندان ها نسبت به هم و یا تغییر ساختار و الگوی آن ها و یا هر دو هدف با هم است. در جلسه اول دندانپزشک معاینه اولیه را انجام داده و موقعیت دندان ها به خوبی آشکار می گردد.

اقدامات مهم قبل از ارتودنسی


اولین اقدامی که قبل از این درمان لازم است، جرمگیری با روش های علمی و اصولی است که توسط ارتودنتیست انجام می شود. جرم گیری حتما باید قبل از قرارگیری براکت های ارتودنسی انجام شود. جرمگیری هم حافظ فرم و مینای دندان های طبیعی است و هم باعث جلوگیری از سایش دندان ها می شود. دومین عامل که قبل از ارتودنسی لازم است، از بین بردن ترک خوردگی ها و حفره های عمیق در ساختار دندانهاست. این کار باعث می شود تا بستر مناسبی برای براکت ها مهیا شود. برخی از دندان ها ممکن است خراب باشد تا نیاز به عصب کشی داشته باشد، قبل از این درمان حتما باید این گونه ناهنجاری ها توسط دندانپزشک رفع شود. طول درمان بلند مدت بوده و برای پیشگیری از عوارض احتمالی آن لازم است این نکات مراقبتی رعایت شوند.

تاثیر عمل بینی در ارتودنسی


ارتودنسی

بعد از این درمان نیز لازم است برخی نکات رعایت شوند تا روند تکمیل درمان به بهترین شکل انجام گیرد. اگر به این دستورالعمل ها توجه کنید، نتیجه اثر بخشی خواهید گرفت. بعد از قرارگیری براک های ارتودنسی ممکن است دندان های بیمار کمی حساس شوند، این حساسیت موضعی بعد از چند روز از بین خواهد رفت و نباید نگران این موضوع باشید. معمولا بعد از درمان ارتودنتیست مسکن هایی را برای شما تجویزه می کند تا تسکین دردتان شود. بهتر است برای جلوگیری از تجمع باکتری ها زیر براکت های ارتودنسی هر روز دندان هایتان را مسواک بزنید.

نکات مراقبتی بعد از درمان


افرادی که قبلا عمل بینی انجام داده اند، یا برای آینده قصد انجام آن را دارند، برای ارتودنسی دندان ها باید از برخی موارد آگاهی لازم را داشته باشند، برای مثال بهتر است ارتودنسی دندان  قبل از عمل بینی انجام شود، زیرا با این درمان ممکن است موقعیت دندان های فک بالا دستخوش تغیید شده باشد. به همین علت افرادی که بعد از عمل بینی، ارتودنسی می کنند، دچار درد های شدیدی در ناحیه فک بالایی می شوند. همانطور که می دانید، قدامی فک بالا به ریشه بینی اتصال دارد و جابه جایی آن ممکن است باعث ایجاد عوارض های جانبی در فک بالا شود. لازم به ذکر است که درمان ارتودنسی روی موقعیت گونه ها تاثیری ندارد.

مزیت های ارتودنسی کودکان


  1. ارتودنسی در کودکی راحت تر انجام می شود و فک های بالا و پایین و همچنین موقعیت دندان ها به حالت طبیعی باز می گردند.
  2. با ارتودنسی در این سنین، دندان هایی که دائمی هستند، به خوبی به موقعیت صحیح خود هدایت می شوند. این سبب می گردد تا عمل جویدن به بهترین شکل انجام شود.
  1. با ارتودنس در کودکی از برخی عادات نادرست جلوگیری می شود که در نتیجه، باعث ایجاد توازن بین دندان های فک بالا و پایین خواهد شد.
  2. از مزیت های مهم این درمان در کودکی، بالابردن سطح اعتماد به نفس برای فرد است. این باعث می شود تا هنگام خندیدن فرد اعتماد به نفس کامل داشته باشد. زیرا مرتب شدن دندان ها در کنار هم، زیبایی طبیعی لازم را ایجاد می کند.
  3. به دلیل راحتی این درمان در کودکی هزینه های آن نسبت به دوران بزرگسالی کمتر است.
  4. هزینه هایی که برای این درمان در کودکی می پردازید، نسبت به دوران بزرگسالی بیشتر است.

انواع مختلف ارتودنسی


ارتودنسی

به دلایل ژنتیکی، ممکن است برخی از افراد به دلیل داشتن دندان هایی نامرتب، اعتماد به نفس کافی را نداشته باشند و نیاز باشد تا برای اصلاح این ناهنجاری ها، اقدام به انجام ارتودنسی کنند. در هر سنی لازم است تا با یک ارتودنتیست خوب مشاوره کنید تا با معاینه و چکاب کامل، از وضعیت دندان های خود آگاه شوید. ارتودنتیست بعد از این که بررسی کامل را انجام داد، با توجه به سن و شرایط جسمانی بیمار، نوع طرح درمان را مشخص می کند. ارتودنسی دندان به روش های مختلفی از جمله ثابت و متحرک صورت می گیرد که در زیر قرار است به آن ها بپردازیم :

ارتودنسی ثابت


در ارتودنسی ثابت همانطور که از نامش پیداست، از براکت های ثابت روی دندان ها استفاده می کنند. براکت ها توسط سیم های ارتودنسی به یکدیگر متصل شده اند. براکت ها با اعمال نیرویی از بالا و کنار، باعث حرکت و جابه جایی دندان ها خواهد شد. همچنین باعث می شوند، تا در موقعیت درست خود قرار گیرند. معمولا از فلزاتی چون استیل برای ساخت براکت ها استفاده می شود. برای درمان اکلوژن، استفاده از براکت ها بسیار مناسب خواهد بود.

براکت های دیمون


یکی از براکت هایی که امروزه به فراوانی از آن استفاده می شود، دیمون نام دارد که طرفداران زیادی دارد. قابلیت های زیادی که دارد، سبب محبوبیت آن شده است. مکانیزم کاری آن ها به گونه ای است که به صورت کشویی عمل می کنند. براکت های دیمون در کوتاه ترین زمان ممکن، روی دندان ها قرار می گیرد. همچنین این براکت ها تماس کمتری با سطح دندان دارند که از نکات قابل توجه آن ها محسوب می شود.

براکت های سرامیکی


براکت های سرامیکی نیز همانند براکت های دیمون در بیشتر کلینیک های دندانپزشکی استفاده می شود. مکانیزم کاری این براکت ها شبیه براکت های قدیمی می باشد. بیشتر از این براکت ها برای سنین بالا استفاده می شود.

ارتودنسی متحرک


ارتودنسی

در ارتودنسی متحرک، به جای براکت های ثابت، از پلاک های ارتودنسی استفاده می کنند. مزیت این روش، این است که در هنگام آشامیدن و غذاخوردن، می تواند آن را از دهان خود خارج کنید. معمولا برای ناهنجاری های خیلی کم، از این روش استفاده می کنند. پلاک های ارتودنسی از پلاستیک های شفاف ساخته می شود که همین باعث وزن کم آن می شود. معمولا هر دو هفته یکبار باید این پلاک ها توسط ارتودنتیست تعویض شوند.

ارتودنسی متحرک فانکشنال


یکی از اقسام ارتودنسی متحرک، نوع فانکشنال آن بوده که دارای مزیت های خاص در خود است. برای اصلاح نامرتبی ها در سنین کودکی و قبل از بلوغ، استفاده از این روش بسیار مناسب است.

ارتودنسی نامرئی دندان


ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین، یکی دیگر از انواع ارتودنسی دندان محسوب می شود. از کاربردهای مهم ارتودنسی نامرئی، آن است که با قرارگیری روی دندان ها، مشخص نیستند و ظاهری پنهان دارند. همین عامل سبب شده است تا طرفداران زیادی پیدا کند. معمولا از پلاستیک های کاملا شفاف، برای ساخت براکت های آن، استفاده می شود. البته هر فردی با انتخاب دلخواه خود نمی تواند هر قسمی از انواع ارتودنسی را انتخاب کند و باید حتما در این زمینه با دکتر دندانپزشک خود مشورت کند.

قیمت ارتودنسی و عوامل موثر بر آن


ارتودنسی

موارد مختلفی وجود دارند، که بر هزینه ارتودنسی دندان تاثیرگذار هستند. این میزان هزینه، با توجه به پیچیدگی ها و سختی شرایط درمان، به صورت مختلف، قیمت گذاری می شود. در بعضی از کلینیک های دندانپزشکی، شرایط اقساطی برای بیمار تعریف می کنند تا بدون دغدغه و مشکلی، پرداخت هزینه صورت گیرد و روند انجام درمان به بهترین شکل انجام شود.

ارتودنسی دندان نسبت به سایر درمان هایی چون ایمپلنت دارای هزینه کمتری است. معمولا در شهرهای پرجمعیتی مانند تهران، شیراز و غیره، چون رقابت زیادی برای جذب بیماران در این حوزه وجود دارد، تعرفه های مربوط به قیمت ارتودنسی کمتر تخمین زده می شود. سپیدنت مرجع دندانپزشکی در کشور این مزیت را برای شما عزیزان به وجود آورده است تا در میان تمامی ارتودنتیست های سراسر کشور، بهترین دندانپزشک و کلینیک درمانی خود را بیابید. در زیر به برخی از مواردی که می توانند بر قیمت دهی این درمان موثر باشند، پرداخته شده است:

نوع و شدت ناهنجاری دندان


یکی از مهم ترین مواردی که بر قیمت گذاری موثر است، نوع و میزان ناهنجاری های دندان های بیماران است. هر چه شدت این مورد بیشتر باشد، روند انجام درمان سخت تر و بازه زمانی تکمیل آن بیشتر است که می تواند باعث بالارفتن هزینه ها شود. یک اصطلاح مهم در این حوزه همان اکلوژن یا میزان جفت شدن دندان ها در کنار هم است، هرچه میزان انحراف بالا باشد، میزان ناهنجاری و پیچیدگی انجام درمان بیشتر خواهد بود.

الزامات جراحی یا کشیدن دندان ها


در برخی از بیماران ممکن است میزان ناهنجاری های دندانی به اندازه ای بالا باشد، که لازم شود بعضی از دندان ها جراحی یا کشیده شوند، کشیدن دندان و جراحی، هم بر طول مدت درمان اثرگذار است و هم در تعیین هزینه موثر خواهد بود.

نوع روش درمانی


دندانپزشک پس از آن که دندان های بیمار را معاینه می کند، نوع طرح درمانی را تعیین می کند. در کل این روش درمانی، در دو نوع ثابت و متحرک انجام می شود که برای هرکدام قیمت گذاری متفاوت است. ارتودنسی ثابت با استفاده از براکت هایی از جنس فلز و سرامیک صورت می گیرد، معمولا ارتودنسی با براکت های سرامیکی قیمت بیشتری نسبت به فلزی دارند. یکی ار ارتودنسی های ثابت، لینگوال نام دارد که نسبت به روش های ثابت دیگر از هزینه بیشتری برخوردار است، به این دلیل که سیم های آن ها لازم است که در لابراتور ساخته شوندو نیاز به زمان دارند. همچنین باید اشاره کرد که ارتودنسی دیمون و نامرئی از ارتودنسی های معمولی گرانتر است.

کیفیت مواد و تجهیزات استفاده شده


معمولا برند تجهیزاتی که برای درمان استفاده می شوند، در تعیین قیمت موثر هستند. اگر کیفیت مواد و تجهیزات استفاده شده، بیشتر باشد، به مراتب هزینه درمان بیشتر خواهد بود. یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی کیفیت و برند تجهیزات و متریال مورد استفاده می باشد. برند های با کیفیت دارای اختلاف قیمت قابل توجهی با دیگر برندها می باشند. برای جلوگیری از هدر رفت زمان و صرفه جویی در هزینه به شما پیشنهاد می کنیم در مراکز تخصصی دندان اقدام به انجام هر نوع درمانی کنید. نوع کلینیک و مهارت دنداپزشک هم در وقت تاثیرگذار هستند و هم می توانند هزینه های اضافی را کمتر کنند.

مدت زمان طول درمان


طول درمان از دیگر موارد مهم در قیمت گذاری است. معمولا با توجه به نوع طرح درمان، تعداد جلسات درمانی از سوی پزشک تعیین می شود. هرچه تعداد این جلسات بیشتر باشد، هزینه های درمان نیز بیشتر خواهد بود.

سن بیماران


سن بیماران نیز از مسائل مهم است که در انجام ارتودنسی باید به آن توجه ویژه ای شود. معمولا ارتودنسی در سنین بالا با سختی بیشتری انجام می شود، زیرا بهم ریختگی دندان های فک بالا و پایین در این سنین بیشتر است.