ارتودنسی نامرئی چیست

ارتودنسی نامرئی چیست ؟ امروزه از روش های متنوعی برای هماهنگی و نظم دندان ها استفاده می کنند. این روش ها بر اساس اصول و قواعد خاصی توسط دندانپزشک اجرا خواهند شد. دندانپزشک ماهر طوری ارتودنسی می کند تا ظاهری کاملا صاف و یکدست برای دندان ها ایجاد شوند. همانگونه که از نام این ارتودنسی پیداست، از براکت هایی همرنگ دندان های طبیعی استفاده می گردد. زیبایی در این روش حرف اول را زده و هزینه انجام آن تفاوت چندانی با سایر روش ها ندارد.

روش های نوین ارتودنسی


 امروزه خیلی کم پیش می آید که از وسایل سنتی برای ارتودنسی دندان استفاده کنند، چرا که دستگاه های پیشرفته ای مانند بریس های نامرئی ساخته می شوند که دارای مزیت های ساختی از جمله شفافیت بالا هستند. بنابراین روش های سنتی و قدیمی امروزه در بیشتر کلینیک های دندانپزشکی مرسوم نمی باشد. در ارتودنسی سپیدنت مواد رزینی به کار می روند تا دندان ها با گذشت زمان دچار پوسیدگی نشوند. برای بریس های ارتودنسی از چسب های مخصوصی استفاده می شود که بعد از پاکسازی دندان ها به کار می روند.

سیم کشی با ارتودنسی نامرئی


بریس ها در سیم کشی دندان نقش مهمی را ایفا می کنند، چراکه در حفظ موقعیت ایده آل دندان ها نقش مهمی دارند. سیم کشی دندان از جنس های مختلفی ساخته می شود. معمولا از مواد فلزی و پلاستیکی جهت تولید بریس های ارتودنسی نامرئی استفاده می شود. جنس این براکت ها باید به گونه ای باشد تا به سطح دندان آسیبی نرسانده و باعث جابه جایی صحیح دندان های بیمار شوند. متخصص ارتودنسی دندان از تکنیک های ویژه ای جهت سیم کشی دندان بهره می برد. برای کیفیت بالای سیم کشی به براکت های ارتودنسی کمی فشار اعمال می گردد تا موقعیت آن به درستی تنظیم شود.

  هر فردی با انجام ارتودنسی دندان روی هدف خاصی متمرکز است. برای برخی، زیبایی دندان ها اهمیت داشته و برای برخی دیگر سلامت و بهداشت عمومی دندان ها از جمه مسواک زدن مهم است. ارتودنسی سپیدنت باعث می شود که فرد اعتماد به نفس بالایی هنگام لبخند زدن داشته باشد. البته لازم به ذکر است بیشتر روش های اصلاح طرح لبخند از جمله کامپوزیت و لمینت دندان در بالابردن سطح اعتماد به نفس بیمار نقش زیادی دارند. ارتودنسی باعث می شود تا از مشکلاتی که ممکن است  درآینده برای دندان های فرد به جود بیایند، جلوگیری به عمل آید. هرچه زمان بگذرد، انجام ارتودنسی برای فرد مشکل تر می باشد. زیرا با بالا رفتن سن بیمار انجام هرگونه اقدامی جهت عوض کردن ساختار کلی دندان ها برای هدایت به موقعیت درست هم برای بیمار و هم برای ارتودنتیست  مشکل است.  

سیم کشی نامرئی چگونه انجام می شود؟


دو مورد مهم در سیم کشی دندان، تثبیت موقعیت و قرار گرفتن دندان ها در موقعیت درست خود، هستند. سیم کشی نامرئی با هدایت عضلات لثه انجام می شود. این کار باعث می شود که فک با گذشت زمان به موقعیت خود هدایت شود. مزیت خاص این سیم کشی آن است که با گذشت بیست و چهار ساعت روی دندان ها شکل می گیرند و متداول ترین نوع ارتودنسی دندان به شمار می روند. استفاده از برکت های سیم کشی در ارتودنسی سپیدنت، از رایج ترین ابزارهای پزشکی محسوب می شود که افراد از گذشته تا به امروز به شکلی از آن ها بهره کافی داشتند. بیماران باید سعی کنند در طول ارتودنسی خود توصیه های پزشکی را برای جلوگیری از عوارض های پس از درمان رعایت کنند. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. سپیدنت میزبان شما عزیزان است.