ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال که  اغلب به اسم ارتودنسی مخفی هم شناخته می شود، در واقع همان ارتودنسی ثابت می باشد که در پشت دندان ها انجام می شود. مخفی بودن سیم ها تنها مزیت ارتودنسی لینگوال است اما  دارای معایب بسیاری می باشد.  در این روش تکلم به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و بهداشت دهان به سختی رعایت می شود. ارتودنسی لینگوال شاید در ظاهر بسیار جذاب به نظر آید اما سختی هایی که در طی درمان، بیمار و متخصص باید متحمل شوند، سبب کاهش تمایل بیماران به این روش شده است. در ادامه قصد داریم توضیحات بیشتری را در خصوص این روش از ارتودنسی سپیدنت ارائه دهیم:

 

ارتودنسی لینگوال چیست

اصلاح طرح لبخند برای آن کسانی که از ظاهر دندان هایشان ناراضی می باشند بسیار حائز اهمیت است. اصلاح طرح لبخند سبب برگشت زیبایی به لبخند و چهره ی این افراد خواهد شد. روش های گوناگون بسیاری جهت اصلاح طرح لبخند وجود دارد که یکی از آن ها ارتودنسی لینگوال یا همان ارتودنسی مخفی می باشد.

ارتودنسی لینگوال همان ارتودنسی ثابت است با این تفاوت که در این روش، براکت، سیم و الاستیک ارتودنسی در پشت دندان ها قرار می گیرند. به ارتودنسی لینگوال ارتودنسی ثابت برعکس شده نیز گفته می شود که در ظاهر فرد هیچگونه تفاوتی ایجاد نمی نماید. در این روش براکت ها در قسمت های پشت دندان چسبانده شده و تمام فرایند درمان، به صورت مخفی در داخل دهان انجام خواهد شد.

 

مزیت ها

بهترین و بزرگترین مزیت ارتودنسی لینگوال مخفی بودن آن می باشد. از آن جایی که ارتودنسی یک درمانی است که ممکن است چند سال طول بکشد ، بسیاری از افراد تمایل به مخفی کردن این درمان دارند. با انجام ارتودنسی لینگوال افراد می توانند حضور عادی در جامعه داشته باشند و تمام فعالیت های روزانه خود را بدون احساس ناراحتی و حس بد انجام دهند.

در صورت رعایت نکردن بهداشت، در طی درمان ارتودنسی دندان هایی که روی آن ها براکت می چسبد، دچار تغییر رنگ خواهند شد. در این روش، تغییر رنگ در پشت دندان ها ایجاد می شود که قابل مشاهده نیست.

معایب روش لینگوال

یکی از بزرگترین معایب این مدل ازروش های ارتودنسی، جایگذاری دشوار آن توسط دندانپزشک است. از آن جایی که درمان ارتودنسی نیاز به دقت فراوانی دارد، انجام ارتودنسی لینگوال، سخت تر و دشوارتر خواهد بود.مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها در طول دوره ی درمان با ارتودنسی لینگوال، سخت تر است. همین عامل باعث پوسیدگی سریع دندان ها می شود.

در ارتودنسی زبانی ممکن است زبان فرد دچار خراش و آسیب شود. از آن جایی که زبان به براکت ها برخورد می کند، ممکن است تغییراتی در سطح زبان ایجاد شود. از طرفی دیگرمعمولا با استفاده از زبان، فشار روی دندان ها به صورت خودآگاه وارد می شود که همین موضوع ممکن است در جابجا شدن    براکت ها نقش داشته باشد. نتایج ارتودنسی مخفی با ارتودنسی ثابت یکسان است و تفاوتی در آن وجود ندارد اما از آن جایی که کار سخت تری برای دندانپزشک است، هزینه به مراتب بیشتری نسبت به ارتودنسی ثابت دارد.

آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد از درمان های ارتودنسی برای اصلاح طرح لبخند استفاده نمی کنند، احساس درد آن است. دلیل این آزردگی و درد شایع در بریس ها، مقاومت در برابر اصطکاک ناشی از نیرو های قابل توجه است که از پیوند بریس ها روی دندان شما تاثیر می گیرند. وظیفه ی این فشار ها بازگرداندن دندان ها به جایگاه اصلی شان می باشد که متاسفانه این فشار باعث التهاب بافت های اطراف لثه نیز می شود.

در بریس های معمولی فشار بسیار بالاست و از این رو میزان درد و آزردگی آن ها بیشتر است. با اینکه در بریس های لینگوال فشار کمتری به دندان هایتان وارد می شود اما به دندان ها این امکان را می دهد تا آزادانه تر جا به جا شوند که این باعث بهبود روند ارتودنسی می شود.نکته ی قابل توجه آنکه هرچه نیروی اصطکاک کمتری روی دندان ها ایجاد شود، فواصل بین جلسات تنظیم بریس ها توسط ارتودنتیست نیز بیشتر خواهد شد.

دی 3, 1399 1:36 ب.ظ