ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون : در بعضی از افراد به دلایل مختلف دندان ها در جایگا های نا مناسب و نامتعارف قرار می گیرند. این مساله علاوه بر ایجاد ظاهری متوازن در لبخند و دندان ها سبب مشکلات بهداشتی و گوارشی نیز خواهد شد. یکی از تاثیرات نامطلوب این مشکل نامنظم بودن دندان ها، ایجاد بیماری پریودنتال و پوسیدگی دندان ها را افزایش می دهد. ارتودنسی از جمله درمان های موثر بر ردیف کردن دندان هاست که سلامت دهان و دندان ها را بهبود می بخشد. ارتودنسی انواع مختلفی دارد که از جمله ی آن ها ارتودنسی متحرک، ارتودنسی ثابت، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی لنیگوال می باشد. طبق نظر انجمن ارتودنتیست های آمریکا لازم است که کودکان در سن 7 سالگی جهت بررسی لزوم انجام ارتودنسی به ارتودنتیست مراجعه کنند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون که به عنوان بریس های خود تنظیم شناخته می شوند، لیگارتورهای الاستیکی به کار برده نشده در نتیجه نیازی به تنظیم کردن زیادی ندارد. این ویژگی سبب می شود تا عملکردی خاص و متفاوت از دیگر انواع ارتودنسی داشته باشد. بریس های خود تنظیم ارتودنسی دیمون حال کشویی دارند که بر روی دندان نصب می شوند و بدون نیاز به کش کار می کنند. ارتودنسی دیمون یکی از بهترین انواع ارتودنسی ست که توسط ارتودنتیست برای بیمار انجام می گیرد. این محصول به صورت فعال و غیر فعال می باشند. در نوع فعال ارتودنسی دیمون سیم های کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرد که سبب حرکت آزادانه ی دندان ها با اصطکاک کمتر خواهد شد. در گونه ی غیر فعال ارتودنسی دیمون از سیم های پهن استفاده شده که با افزایش فشار بر روی دندان ها سبب می شود تا نتیجه ی درمان قوی تری حاصل گردد. به طور کلی ارتودنسی دیمون با ایجاد حالتی لغزشی سبب حرکت دندان ها با سرعت بیشتر خواهد شد.

نحوه عملکرد ارتودنسی دیمون

در ارتودنسی دیمون که در آن هم هم از براکت های شفاف استفاده می شود و هم از براکت های فلزی، با استفاه از نیروی بیولوژیکی و به صورت ملایم جهت حرکت دندان ها در جای متعارف و مناسب خود عمل می کنند. ارتودنسی دیمون با ناراحتی کمتر و با عملکرد موثر تر می توانند دندان ها های به مکان مناسب خود هدایت کنند. قیمت ارتودنسی دیمون نسبت به دیگر انواع ارتودنسی بالا بوده و قیمت نهایی آن توسط ارتودنتیست مشخص خواهد شد.

مزایای ارتودنسی دیمون

  • از جمله مهم ترین مزیت های ارتودنسی دیمون طول درمان کمتر است. این مزیت سبب شده تا ردیف کردن دندان ها در زمان کوتاه تری انجام شود.
  • از دیگر مزایای ارتودنسی دیمون، سهولت در رعایت بهداشت دندان ها می باشد.
  • ارتودنسی دیمون در عین گران بودن آن با توجه به مزیت هایی که دارد، نسبت به دیگر انواع ارتودنسی مقرون به صرفه تر خواهد بود.
  • یکی دیگر از مزیت های مهم ارتودنسی دیمون، ایجاد ناراحتی کمتر می باشد. با توجه به مکانیزم ارتودنسی دیمون و با توجه به اینکه اصطکاک ایجاد نمی کند، آسیب به لثه و بافت نرم داخل دهان را کاهش داده و ناراحتی و درد کمتری ایجاد خواهد کرد.
  • با انجام ارتودنسی دیمون، مراجعات دروه ای به ارتودنتیست نسبت به دیگر انواع ارتودنسی کاهش می یابد.

نحوه ی استفاده از ارتودنسی دیمون

با شروع طرح درمان ارتودسی دیمون، مراجعات دوره ای به ارتودنتیست هر 10 هفته یک بار انجام می شود. ارتودنسی دیمون در کوتاه ترین زمان و بدون دردر از روی دندان برداشته می شود.

طول درمان ارتودنسی دیمون

یکی از مزیت های مورد توجه ارتودنسی دیمون، کاهش دوره ی درمان ارتودنسی می باشد. تعیین دقیق مدت زمان درمان وابسته به شرایط بیمار دارد ولی ارتودنسی دیمون سبب کاهش حداقل 6 ماه از دره ی درمان ارتودنسی خواهد شد.

خرداد 28, 1399 6:25 ب.ظ