ارتودنسی بدون سیم

ارتودنسی بدون سیم : هنگامی که دندان ها به هم ریخته هستند ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می کنند. به هم ریختگی و نامرتبی دندان ها زیبایی آن ها را به شدت کاهش می دهد. ارتودنسی یکی از روش های رایج برای درمان اینگونه مشکلات می باشد. به طور معمول برای ارتودنسی و مرتب کردن دندان ها از براکت های فلزی استفاده می کنند، ولی این براکت ها به دلیل اینکه نمای زیبایی به دندان ها نمی دهند برای بسیاری افراد به خصوص جوانان و کسانی که شغل های خاصی دارند، ناخوشایند می باشند. به همین علت براکت های سرامیکی ساخته شدند که عملکردشان مشابه براکت های فلزی بوده و از مواد کامپوزیتی و آلیاژهای سرامیکی ساخته شده اند. این براکت ها  کاملا مشابه و هم رنگ دندان ها هستند و به همین علت قابل مشاهده نیستند.

هزینه ی ارتودنسی سرامیکی در مقایسه با ارتودنسی فلزی بیشتر می باشد و اگر قرار باشد فرد بیمار بر روی همه دندان های خود براکت های سرامیکی بچسباند طبیعتا ملزم به پرداخت هزینه های گزافی خواهد شد و به همین علت توصیه می شود برای کاهش قیمت تنها بر روی دندان های جلویی که در دید اطرافیان هستند از این براکت های سرامیکی استفاده کنند و دندان های عقبی که دید کمتری دارند را با براکت های فلزی پوشش دهند. در ادامه ی مطلب قصد دریم در خصوص عوامل تاثیرگذار بر هزینه ی ارتودنسی سپیدنت صحبت نماییم:

جنس براکت ها

موادی که در طراحی و ساخت براکت های سرامیکی استفاده می شود هزینه ی بالایی دارد. براکت های فلزی از فولاد ضد زنگ استنلس استیل استفاده خواهد شد که از لحاظ هزینه نسبت به براکت های سرامیکی ارزان قیمت تر می باشند. براکت های ارتودنسی بدون سیم از موادی ساخته می شوند که  موجب می شود که آن ها شفاف و بدون رنگ به نظر آیند.  

نامرئی بودن ارتودنسی سرامیکی

بسیاری از نوجوانان و حتی بزرگسالانی که باید تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند، از دیده شدن  براکت ها توسط دوستان و اطرافیان خود خجالت می کشند و اعتماد به نفس خود را برای صحبت در جمع از دست خواهند داد. براکت ها در ارتودنسی سرامیکی می توانند کاملا روشن و هم رنگ دندان و یا کاملا نامرئی باشند توانایی تطبیق و هماهنگی براکت های سرامیکی با رنگ دندان های فرد بسیار بالا می باشد. افرادی که دارای دندان هایی با رنگ روشن هستند ، معمولا براکت هایی شیشه ای رنگ و روشن را انتخاب می کنند و افرادی که دندانهایشان کمی تیره رنگ می باشد می توانند از براکت های رنگی اما همرنگ با دندان های خود استفاده کنند.

زمان بیشتر برای نصب

براکت های ارتودنسی سرامیکی نیازمند دقت، ظرافت و زمان بیشتری برای نصب بر روی دندان ها می باشند. یک متخصص ارتودنسی زمان بیشتری را برای نصب، تعمیر و معاینه های مجدد بیمار در نظر می گیرد. همچنین بیماران نیز باید مراجعات بیشتری به متخصص ارتودنسی جهت ارزیابی  براکت ها و دندان های خود داشته باشند.

معایب ارتودنسی سرامیکی  

یکی از معایب استفاده از براکت های سرامیکی این است که برداشتن آن ها از روی دندان نسبت به نوع فلزی، سخت تر و مشکل تر می باشد. زیرا جنس براکت های سرامیکی به بافت مینای دندان نزدیک تر است و به همین منظور قدرت اتصال محکم تری دارند.

براکت ارتودنسی بدون سیم شکننده است و در برابر ضربه تحمل بالایی ندارد. همچنین اندازه این نوع از براکت ها نسبت به نوع فلزی بزرگتر می باشد و مقداری هم تیزتر و زبرتر هستند که این امر می تواند باعث آزار فرد شود.

در ارتودنسی سرامیکی برای زیبایی کار از کش های به رنگ سفید یا شفاف استفاده می شود. و این کش ها ممکن است در طول زمان به علت مصرف مواد و نوشیدنی هایی همچون چای و قهوه تغییر رنگ دهند. به همین علت باید مصرف اینگونه مواد را به حداقل برسانید. هر یک ماه یک بار توسط ارتودنتیست تعویض می شوند.