اثرات سیگار کشیدن بر کامپوزیت

اثرات سیگار کشیدن بر کامپوزیت طوری است که فرد مجبور می شود روکش های ونیر خود را تعویض کند، چراکه رنگ دندان ها دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد. معمولا هرچه میزان استفاده از دخانیات و مواد الکل دار بیشتر باشد، تغییر رنگ های بیشتری روی سطوح ونیر کامپوزیت ها مشاهده می شود. با اینکه روش هایی چون بلیچینگ می تواند باعث سفید کردن چنین دندان هایی شود، اما همیشگی نیست و پس از مدتی سفیدی خود را از دست می دهند. به این گونه افراد انجام لمینت دندان بیشتر توصیه می شود. اجرای این تکنیک درمانی لکه های تیره را از بین برده و فواید دیگری برای سلامت دهان و دندان ها به دنبال دارد.

چگونه باعث ایجاد لکه می شود


 هنگام سیگار کشیدن و یا مصرف قلیان، دودی که وارد دهان می شود، باعث ایجاد لایه ای سیاه رنگ روی دندان های فرد خواهد شد، این باعث می شود تا  مواد شیمایی حاصله از دود سیگار به مینای دندانها چسبیده شده و باعث ایجاد لکه های تار روی دندان ها گردد. قبل از انجام کامپوزیت ونیر تمامی این نکات به بیماران توضیح داده خواهد شد. نیکوتینی که در دخانیات به کار رفته می رود، ذاتا سفید رنگ می باشد، این ماده هنگامی با هوا برخورد می کند به رنگ زرد در می آید، به همین دلیل است که باعث زرد شدن دندانهای فرد می شود. یکی از بزرگترین معایب سیگار کشیدن برای کامپوزیت ونیر این است که لکه های زرد ایجاد شده روی این روکش ها با روش های سفید کننده نیز تماما ریشه کن نشده و آثاری از آن ها همچنان روی دندان های بیماران باقی خواهد ماند.

تاثیر دود سیگار بر لمینت دندان


روکش های لمینت تا حد زیادی نسبت به کامپوزیت ونیر در مقابل نفوذ لکه های سیاه روی دندان از خود مقاومت نشان می دهند. باید گفت که دود سیگار و قلیان روی موادی که برای نصب لمینت های دندان به کار می روند، تاثیرگذار بوده و باعث ایجاد لکه های سیاه روی مواد کامپوزیتی خواهند شد. تداوم در سیگار کشیدن برای لمینت دندان بسیار مضر خواهد بود، چون اولا لمینت مانند کامپوزیت ونیر قابلیت تعویض مجدد ندارد و دوما باعث می شود تا لکه های قهوه ای رنگ که با گذشت زمان سیاه تر می شوند، روی روکش ها به وجود بیاید. همچنین عدم ترک دخانیات علاوه بر این که سلامت دندان ها را به خطر می اندازد، باعث می شود تا بیماری های لثه ای دست و پا گیر فرد شود. همچنین دود ناشی از سیگار همانطور که می دانید، شیمایی است، بنابراین وجود آن در بدن بیمار سبب کاهش ایمنی فرد شده و امراض دیگری را در پی دارد. این دود باعث شده تا بافت لثه ها دچار تحلیل شده و دندان ها یکی پس از دیگری ریزش داشته باشند. به دلیل نفوذ این مواد شیمیایی به داخل لثه باعث می شود تا استخوان های فرد نابود شوند.

راهکار


یکی از نگرانی های اصلی بیماران هنگام کاشت کامپوزیت ونیر عدم ترک سیگار برای همیشه است، چراکه در اثر قطع نکردن باعث می شود تا دهان دچار سرطان شده و تمامی بافت دندان و لثه ها به مرور زمان از بین بروند. همچنین سلول های سرطانی این توانایی را دارند که اعضای دیگر بدن نیز صدمه بزنند. یکی از راهکارهای سپیدنت برای جلوگیری از جهش بیشتر این مشکل ساخت نایت گارد توسط کلینیک دندانپزشکی برای قالب گرفته شده از دندان های بیماران است. این می تواند تا حد زیادی تاثیرات منفی دود سیگار را روی کامپوزیت و لمینت کمتر کند. این قاب شیشه ای به عنوان محافظی با مکانیزم ژله ای از دندان ها در برابر دود سیگار عمل می کند، استفاده از این وسیله برای افرد آزار دهنده نیست.