آشنایی با لمینت کریستالی

آشنایی با لمینت کریستالی : همانطور که در مطالب قبلی بیان شد، انجام درمان لمینت با استفاده از روش های متنوعی انجام می شود. لمینت سرامیکی یا همان ونیر پرسلین یکی از آن ها بود که به طور مفصل به آن ها پرداختیم. اما در این مقاله می خواهیم درباره یکی دیگر از انواع آن ها یعنی لمینت های کریستالی مطالبی کاربردی را برای شما عزیزان شرح دهیم. لمینت کریستالی مانند دیگر روش ها دارای معایب و مزایای خاص خود بوده و نسل پیشرفته ای از انواع لمینت های دندان به شمار می رود.


آشنایی با لمینت کریستالی

یکی از ایرادات بزرگ روش های قدیمی این است که هنگام نصب ونیر پرسلین باید کمی از دندانها تراشیده می شد. تراش دندان باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده ای در ناحیه دندان های بیماران می گردد. با ظهور روش های پیشرفته و جدید از جمله روش کریستالی باعث جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی گردید.

مزیت های ویژه روش کریستالی لمینت

1.   اولین لمینت های کریستالی این است که ضخامت آن ها بسیار کم بوده و این مقدار بین 0.2 تا 0.4 میلی متر است. این باعث می شود تا انجام این روش بسیار به حالت طبیعی دندان ها شبیه باشد.

2.    نصب لمینت کریستالی نسبت به لمینت های سرامیکی آسانتر انجام می شود. برای اجرای این روش تنها از چسب هایی مخصوص استفاده می شود. این ویژگی از مزیت های ویژه این نوع لمینت محسوب می شود. این کار باعث می شود تا قبل از نصب روکش ها نیازی به تراشیدن دندان های بیمار نباشد.

3.    روکش های کریستالی شباهت زیادی به مینای دندان های طبیعی افراد دارد. استحکام آن ها نیز بالا بوده و مقاومت آن ها بین 15 تا 25 سال تخمین زده شده است. 

4.    به دلیل ساختار کریستالی روکش های این نوع لمینت، استفاده از آن ها باعث  درخشندگی دوچندان دندان ها می شود. خواص فیزیکی قابل توجه کریستال ها سبب شده اند تا با مصرف خوراکی های رنگی به راحتی دچار تغییر رنگ نشوند. همچنین این نوع لمینت نسبت به لمینت سرامیکی سپیدنت نیازی به پولیش های سالانه ندارد.

 نصب لمینت های کریستالی چقدر طول می کشد 

مزیت های ویژه روش کریستالی باعث شده است تا از تکنیک های پرطرفدار در انجام لمینت دندان به حساب بیاید. استفاده از فناوری های جدید در این روش باعث شده تا برای بسیاری از بیماران پرکاربرد باشد. همانطور که گفتیم، نصب روکش های کریستالی لمینت زمان زیادی نمی برد و نهایت در دو جلسه بر روی دندان های بیمار اجرا می شود.

 از این نظر نسبت به لمینت سرامیکی دندان در مزیت هستند. در جلسه اول درمان از کلیه دندان های فک بالا و پایین عکسبرداری می شود تا وضعیت آن ها به زودی معلوم گردد. سپس با بررسی دندان های سالم و معیوب 72 ساعت زمان نیاز است تا قالب گرفته شده از دندان های بیمار در لابراتور آماده شده و در جلسه دوم به راحتی بر روی دندان ها نصب شوند.  

تفاوت لمینت کریستالی با ونیرهای کامپوزیت

وجه اشتراک لمینت کریستالی و ونیر کامپوزیت این است که باید قبل از اجرای هر دو روش برخی از ایرادات ساختاری دندان ها از جمله پوسیدگی و شکستگی های جزئی، وجود فواصل زیاد بین دندان ها و تیرگی و لکه دار بودن آن ها اصلاح شوند. کامپوزیت ونیر دارای ضخامت بیشتری نسبت به لمینت های کریستالی است. به دلیل ضخامت کم لمینت کریستالی ظاهر زیباتری نسبت به کامپوزیت ها دارند.

 البته باید گفت که در روش کامپوزیت دندان، روکش ها توسط متخصص دندان تراشیده می شود و می تواند با توجه به شکل و اندازه خود دندان های بیمار به آن ها فرم طبیعی را دهد. انجام کامپوزیت دندان به زمان بیشتری نسبت به لمینت های کریستالی نیاز دارد. این مورد از فرق های اساسی بین این دو روش محسوب می شود. به دلیل نصب آسان لمینت های کریستالی  ساخت آن ها به فرم دهی و تراش نهایی نیاز ندارد و با همان فرم اولیه درست و آماده راه اندازی بر روی دندان های بیمار  خواهند شد.

 هزینه لمینت های کریستالی

عوامل متعددی هستند که در قیمت لمینت های کریستالی دخیل هستند. اما نوع مواد سازنده در روکش های کریستال باعث شده است تا قیمت آن ها نسبت به ونیر پرسلین بالاتر باشد. البته انتخاب نوع کلینیک درمانی در قیمت گذاری تاثیرگذار می باشد.  به هر میزان که امکانات بیشتری به بیماران ارائه شود، تعرفه هزینه ها فرق خواهد کرد.

شهریور 28, 1400 9:54 ب.ظ