آشنایی با ارتودنسی متحرک

آشنایی با ارتودنسی متحرک :  یکی از روش هایی که در روند درمان ارتودنسی در کلینیک های پزشکی برای ترمیم دندان های بیمار استفاده می شود، نصب بریس های متحرک بر روی دندان ها است. به این روش ارتودنسی متحرک می گویند که باید حتما با مشورت دندانپزشک و تجویز او، درمان انجام شود بیماران نمی توانند با میل شخصی خود از درمان ارتودنسی متحرک استفاده کنند، در غیر این صورت باعث ایجاد عوارض های جانبی در ناحیه لثه و دندان های فرد بیمار می شود. طراحی و اجرای طرح درمان این روش با توجه به زوایای دندان های بالایی و پایینی فک بیمار انجام می گیرد.

هدف اصلی از ارتودنسی

ارتودنسی که هدف اصلی انجام آن نظم و ترتیب بخشیدن به دندان هاست، دارای روش های مختلفی است. در روش های ثابت معمولا بریس ها برای حرکات ثابت دندانی ساخته می شوند. در روش های دیگر نیز نصب این بریس ها به گونه ای ایست که باعث جابه جایی فک های بالا و پایین می شوند. دستگاه های ارتودنسی در این روش به طور همیشگی بر روی دندان قرار نگرفته و بعد از مدتی بیمار می تواند برای دلایلی چون تمیز کردن آن ها، از دهان خارج کند.


آشنایی با ارتودنسی متحرک

مزیت های دستگاه های ارتودنسی متحرک

خارج کردن بریس ها از دهان بیمار محدودیت زمانی دارد و نباید به گونه ای طولانی باشد تا در روند انجام درمان اختلال ایجاد کند. مکانیزم کاری بریس های متحرک به گونه ای است که در آن یک نیروی ثابت برای جابه جایی دندان ها ایجاد می شود که به روند انجام طرح درمان کمک شایانی می کنند. ارتودنسی متحرک نیز دارای معایب و مزایای خاص خود هستند، برای آشنایی با هریک از این موارد شما را به ادامه مطالب این مقاله دعوت می کنیم:  

  1. یکی از مزیت های مهم روش متحرک این است که بریس های ارتودنسی به دلیل جداشدن از سطح دندان ها قابلیت تمیزکاری دارند.
  2. روش های دیگر از این مزیت بی بهره هستند. شستشوی بریس ها در روش های دیگر به همین سادگی نیستند. جابه جایی های ریز دندان ها در انجام پروسه ارتودنسی به روش متحرک نقش اساسی دارند. این روش به سیم کشی نیاز نداشته و از این نظر گزینه مناسبی به حساب می آیند. 
  3. هدف اصلی در ارتودنسی مرتب کردن و نظم دهی به فرم دندان های بیمار بوده که به حرکت و جابه جایی آن ها بستگی دارد. این عامل سبب می شود که گاهی اوقات به خصوص در روز های اولیه بعد از درمان ارتودنسی، ممکن است بیمار با درد شدیدی مواجه شود. مزیت خوب روش ارتودنسی متحرک آن است که بیمار  می تواند در هنگام درد، بریس های ارتودنسی را از دهان خارج کند.
  4. برخی از افراد ممکن است از ظاهر دندان های خود بعد از ارتودنسی ناراضی باشند، برای مثال دوست ندارند در مراسم و مجالس از این بریس ها بر روی دندان های خود به دلیل ظاهر نامناسبی که ایجاد می کنند، استفاده کنند. با ارتودنسی سپیدنت می توانید در این گونه شرایط به راحتی این بریس ها را از دهان خود خارج کنید، این مزیت در روش های دیگر وجود ندارد. 
  5. ساخت دستگاه های ارتودنسی متحرک در لابراتور زمان زیادی نمی برد و نصب آن ها نیز نهایت در یک جلسه انجام می شود.  
  6. آخرین مزیت ویژه ارتودنسی متحرک این است که هزینه انجام این نوع روش نسبت به سابر روش ها پایین تر می باشد. اکثریت مرم می توانند از این درمان به خوبی بهره کافی را داشته باشند.

معایب ارتودنسی متحرک

برای برخی از ناهنجاری های پیچیده در ناحیه فک بالا و پایین  استفاده از ارتودنسی سپیدنت مناسب نمی باشد و باید از روش های درمانی دیگر برای اصلاح عیوب دندانی استفاده نمود. برخی از افراد ممکن است کم تحمل باشند و از وجود دستگاه های ارتودنسی روی دندان ها رنج ببرند. این افراد گاهی اوقات این بریس ها را برای مدت طولانی از دهان خود بیرون می آورندکه باید ایجاد عوارض و عفونت های لثه ای خواهد شد. یکی از ایرادات بزرگ روش ارتودنسی متحرک محسوب می شود که به خود بیمار بستگی زیادی دارد. در برخی از مواقع از دستگاه های ارتودنسی متحرک برای کامل کردن طرح درمان ارتودنسی ثابت استفاده می کنند. در ارتودنسی ثابت به تنهایی قابلیت جابه جایی دندان ها وجود ندارد

شهریور 27, 1400 7:41 ب.ظ